محل تبلیغات شما

روزى رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم در ابطح» نشسته بودند ، جبرئيل امين نازل شد و عرض كرد: خداوند بزرگ ، بر تو سلام فرستاده و مى‏ فرمايد: چهل شبانه روز از خديجه كناره‏ گيرى كن و به عبادت و تهجد مشغول باش. پيغمبر اكرم بر طبق دستور خداوند حكيم، چهل روز به خانه‏ ى خديجه نرفت و در آن مدت، شب ها به نماز و عبادت مى ‏پرداخت و روزها روزه ‏دار بودند.

رسول اكرم (ص) توسط عمار براى خديجه (س) پيغام فرستاد كه اى بانوى عزيز، كناره‏ گيرى من از تو بدان جهت نيست كه كدورتى داشته باشم ، تو همچنان عزيز و گرامى هستى. بلكه در اين كار از دستور پروردگار جهان اطاعت مى كنم و خدا به مصالح آگاه تر است. اى خديجه ، تو بانوى بزرگوار هستى كه خداوند ، در هر روز چندين مرتبه به وجود تو بر فرشتگان خويش مباهات مى‏ كند. شب ها درب خانه را ببند و در بستر استراحت كن و منتظر دستور پروردگار عالم باش. من در اين مدت در خانه‏ ى فاطمه دختر اسد خواهم ماند .

خديجه (س) بر طبق دستور رسول خدا (ص) رفتار كرد و در آن مدت از مفارقت همسر محبوب خويش و اندوه تنهايى مى‏ گريست. چون چهل روز بدين منوال سپرى شد، فرشته‏ ى خدا فرود آمد. غذائى از بهشت آورد و عرض كرد: امشب از اين غذاهاى بهشتى تناول كن.

رسول خدا با آن غذاهاى روحانى و بهشتى افطار كرد. هنگامي كه برخاست تا آماده‏ى نماز و عبادت شود، جبرئيل نازل شد و عرض كرد: اى رسول گرامى خدا ، امشب از نماز مستحبى بگذر و به سوى خانه‏ ى خديجه(س) حركت كن زيرا خدا اراده نموده كه از صلب تو فرزند پاكيزه ‏اى بيافريند. پيغمبر اكرم با شتاب رهسپار خانه‏ ى خديجه (س) شد.

خديجه (س) مى‏ فرمايد : در آن شب طبق معمول ، درب خانه را بسته و در بستر استراحت كرده بودم . ناگهان صداى كوبيدن درب بلند شد . گفتم : كيست؟ كه جز محمد كسى سزاوار نيست درب اين خانه را بكوبد. آهنگ دلنشين پيغمبر بگوشم رسيد كه فرمود : باز كن ، محمد هستم . شتابان در را باز كردم . با روى گشاده وارد خانه شد .

مطلب ديگر آنكه : اعتكاف چهل روزه حضرت در خانه فاطمه بنت اسد ، و شب زنده‏ دارى و روزه‏ هاى مكرر و كناره ‏گيرى از مردم و از همسر بزرگوارش خديجه(س)، شباهتى به دوران آغازين نزول وحى و روزهاى نخستين قبل از بعثت داشت .

نگاهی به دوران کودکی حضرت زهرا علیها السلام

پدر و مادر حضرت زهرا(س)

اسامی حضرت زهرا (س)

، ,خديجه ,كه ,خدا ,تو ,س ,خديجه س ,و در ,خانه‏ ى ,در آن ,عرض كرد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها